Najważniejszy proces w Twojej firmie

Comments 0
26 maja 2014, Comments 0
schemat - najważniejszy proces w firmie

Najważniejszy proces w każdej firmie

Czy wiesz jaki jest najważniejszy proces w Twojej firmie?

W każdej firmie zawsze sporo się dzieje. Jeśli mielibyśmy wartościować, to czasem pewne zdarzenia uznajemy za pozytywne, a czasem negatywne. Zdecydowanie pozytywnie oceniamy moment, gdy potencjalny klient staje się klientem, już nie potencjalnym tylko naszym. Czyli, prosto mówiąc, wydał u nas swoje pieniądze.

Obdarzył nas zaufaniem i zdecydował, że to co oferujemy pomoże mu w osiągnięciu jego celów, spowoduje, że jego życie stanie się łatwiejsze, ciekawsze lub po prostu będzie się dobrze bawił.

Zwróć uwagę, że każda firma istnieje po to, by zaspokajać kolejne potrzeby klientów.

No, może nie każda. Ostatnio słyszałem o pewnej firmie na rynku finansowym, że u nich człowiek jest, cytuję, na zaje…tym drugim miejscu. Zaraz po prowizjach. No, tak też można, pytanie czy taka strategia długofalowo nie spowoduje olbrzymich kłopotów.

W każdym razie naszym punktem skupienia powinien być klient i wszystko, co się z nim wiąże. Zatem gdyby się dobrze zastanowić, to również najważniejszy proces powinien dotyczyć klienta. Teraz tylko pozostaje zidentyfikować który to jest, bo istnieje ich co najmniej kilka.

Po pierwsze mamy proces pozyskiwania klienta. Następnie mamy proces dostarczania produktu lub usługi dla klienta. Mamy też proces badania zadowolenia klienta czy też ponownego kontaktu z klientem, by wymienić tylko te najistotniejsze.

Chciałoby się rzec, że wszystkie te procesy są ważne, jednak z samej natury rzeczy NAJważniejszy może być tylko jeden. A więc który?

Może z pomocą przyjdzie nam metoda eliminacji. Czy najważniejsze nie będzie pozyskanie nowego klienta? Może i tak. Ale co w przypadku, gdy nie będziemy go potrafili poprawnie obsłużyć i niezadowolony powie innym, że nie warto z nami robić interesów? Albo nie będziemy potrafili się kontaktować ponownie i za każdym razem będziemy musieli walczyć o zdobywanie ciągle to nowych ludzi? Więc pozyskiwanie nowych klientów jest ważne, ale nie najważniejsze.

To może właśnie umiejętność ponownego kontaktu? Gdy już zdobędziemy takiego klienta, to umieć tak zrobić, żeby kupował od nas wielokrotnie. To by było dopiero coś! Tylko że jak będzie niezadowolony, to taka strategia też nie wypali…

Czyżby więc… Nie… Naprawdę? Najważniejsze będzie dbanie o relację z klientem i o to, żeby był super zadowolony z naszych działań? I naprawdę wtedy wszystko będzie łatwiejsze?

Nie wiem. Sprawdź :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Polecana książka

    • książka Twoja firma (Wersja elektroniczna (PDF))